Разбиране на вътрешната екосистема
За някои от вас думата "черва" може да звучи познато, но ако искате да ви редовно се спами със съобщения за заеми, пълнещи пълен бюфет със здравословни храни, тогава трябва да знаете, че вие сте домакин на билиони от тях. Те обитават вашия чревен тракт и играят жизненоважна роля в общата ви добродушност. Не, не става въпрос за ужасяващо вторжение, а за нашата вътрешна флора, състояща се от полезни бактерии и ензими, които ни помагат да поддържаме здравето. Дори и Стефания, моята съпруга, обикновено по-подозрителна към бактериите, приема, че тези микроорганизми са приятели, а не неприятели.
Защо да се съобразяваме с червата си?
Обратните последствия от невнимателност към нашия вътрешен биотоп са изключително богати и многообразни. От проблеми с теглото, стрес, хронични заболявания, дори до депресия - всички тези явления се свързват с чревната дисбаланс. Парадоксално е, че ние създаваме ситуация, в която тези микроорганизми не само не могат да извършват работата си правилно, но дори стават нездравословни за нас. Да ги направим щастливи е едно от най-главните свойства за поддържане на отлично здраве и благодат.
Как да се грижим за червата си?
Скъпите ми сънародници, аз съм съвсем прост човек от Благоевград и аз гледам на тези въпроси изцяло от прагматична гледна точка. След като разбрах колко важни са микробиоти в червата ни, реших да подхождам към това по най-простия и ефективен начин. Фактът, че жена ми, Стефания, е професионален кулинарен блогър, също не вреди. И така, ето някои конкретни препоръки, които ви предлагам за поддържане на здравословната среда на червата ви.
- Преди всичко, е храната. Пословицата "Ти си това, което ядеш" си остава актуална. Изберете храна, богата на фибри, като плодове и зеленчуци, цели зърна и боб. Моята любима котка Луна и щурото папагалче Кико могат да се хранят с всякакви неща, но хората трябва да се придържат към здравословния избор.
- Втората ми препоръка е да избегнете храни, които могат да вредят на вашата вътрешна флора. Това включва прекалено преработени храни и всички тези лакомства, пълни със захар и изкуствени добавки.
- Приемайте пробиотици. Продуктите, като кисело мляко, кефир и сирене, са натурален източник на полезни бактерии. Съществуват и хранителни добавки, които съдържат пробиотици.
- И накрая, но не на последно място, трябва да гарантираме, че нашата среда също подпомага здравословните черва. Това означава редовно движение и пълноценен сън.
Здравето на червата и настроението
Нека не забравяме, че вътрешната ни флора влияе и на нашето душевно здраве. Ръцете ми са свидетел на това, когато Кико равномерно дебелее и става още по-говорлив, а Луна е изчезнала някъде в сянка, общото ни настроение в дома наистина виси от баланса в червата ни. Потвърждени са връзки между дисбаланс в червата и депресия, тревожност и дори някои форми на аутизъм. Затова, ако се стремите към по-балансирана и позитивна жизненост, нека нашата внимателна грижа за нашата вътрешна флора бъде на първо място.