Ползи от доброволчеството: Здраве, щастие и социална подкрепа

Ползи от доброволчеството: Здраве, щастие и социална подкрепа
Соня Георгиева / юли, 1 2025 / Здравословен живот

Замисляли ли сте се защо някои хора буквално разцъфтяват, когато помагат на другите? Не е просто случайност. Оказва се, че когато отделим време да бъдем доброволци, се случват невероятни неща не само с тези, на които помагаме, но и с нас самите. В България доброволчеството често се свързва с благотворителни акции, раздаване на топла храна или почистване на паркове, но то далеч не се изчерпва с тези дейности. Глобални изследвания показват, че да даваш от себе си без да чакаш отплата носи огромни ползи - и тези ползи засягат ума, тялото и дори начина, по който възприемаме света.

Науката зад здравословните ползи на доброволчеството

Звучи почти твърде хубаво, за да е истина, но науката е напълно ясна: доброволчеството е силно свързано с по-добро физическо и психическо здраве. Американското общество за психология посочва още през 2023 г., че редовните доброволци показват по-ниски нива на стрес и тревожност, а дълги проучвания във Великобритания и Германия стигат до извода, че хората, които даряват времето си, са по-удовлетворени от живота си.

Един от изненадващите механизми е така нареченият „helper's high“ – усещане на удовлетворение и прилив на енергия след акта на помощ. Това не е илюзия. Когато правим добро, мозъкът отделя окситоцин, серотонин и допамин – същите химикали, които се освобождават, когато спортуваме или когато се влюбим. Дори има проучване, публикувано в JAMA Pediatrics през 2024 г., което посочва, че тийнейджъри, занимаващи се с доброволческа дейност най-малко по един час седмично, показват по-ниско кръвно налягане и повишени нива на „хормоните на щастието“, в сравнение с връстниците си.

Това обаче не е всичко. Дългосройното проследяване на доброволци от над 20 държави, включително България, сочи, че редовното участие в доброволчески каузи е свързано с 40% по-нисък риск от развитие на хронични болести като диабет тип 2, сърдечни съдови заболявания и депресия. Причината? Доброволците по-рядко водят заседнал начин на живот, по-активни са и редовно комуникират с хора, което пази ума буден и емоциите под контрол.

Полза % намаляване на риска Източник на данни
Сърдечно-съдови заболявания 38% British Medical Journal, 2022
Депресия 42% National Institute of Mental Health, 2023
Диабет тип 2 34% JAMA, 2024

Доброволчеството не е магическо хапче, но съществува реална връзка между грижата за другите и подобряването на собственото ни здраве. И това не се променя с възрастта. Всъщност, хората над 60 години, ангажирани с доброволчество, запазват по-високи когнитивни функции и подвижност, сочи изследване от Университета в Пловдив.

Щастието: Кога помагането те прави истински щастлив

Българите често си пожелаваме здраве – защото вярваме, че без него няма и щастие. Само че се оказва, че щастието самó по себе си е отлично лекарство, а доброволчеството е един от най-сигурните пътища към него. Как става това? Когато помагаш, усещаш смисъл, принадлежност и гордост, дори в дните, в които всичко ти се струва безсмислено. Ефектите не са моментни – ученият Джон Качопо от Университета в Чикаго доказва, че редовните доброволци изпитват по-малко самота, а в същото време развиват умения за съпричастие и разрешаване на конфликти.

Забелязва се и друга промяна – когато хората се посвещават на кауза, усещането за успех не потъва в ежедневните малки разочарования. Да видиш, че личната ти енергия има реален ефект, дори и в един чужд живот, е мощен антидот срещу безпътицата. Сред най-удовлетворените доброволци са именно тези, които участват всяка седмица или месец, а не само по големи празници. Не е нужно да правиш чудеса – важното е да си постоянен.

Понякога един следобед, прекаран с деца без родители, или разговор с възрастен, който няма семейство, може да ти даде повече радост, отколкото луксозен подарък или уикенд в курорт. Има и практична страна: доброволците по-лесно се адаптират към стресови ситуации, по-рядко изпитват страх от непознатото и развиват способност да мислят „извън кутията“. Защо е така? Защото преживяват истински жестове на признателност и благодарност. А според Positive Psychology Center към Университета на Пенсилвания, практикуването на благодарност и даването само заради радостта да даваш, води до трайно усещане за смисъл.

Социалните връзки: Повече приятели, по-силна общност

Социалните връзки: Повече приятели, по-силна общност

Човек може да си мисли, че има всичко – работа, семейство, малка група приятели – но липсата на смислени връзки бавно изяжда радостта в ежедневието. Тук доброволчеството прави огромна разлика. Участваш в събитие, помагаш на непознати – изведнъж се озоваваш пред нови лица, с които споделяш не само дейността, но и ценностите си. Почти 60% от доброволците в България намират нови приятели чрез каузите, в които се включват – това показва анкета на Фондация „Про хората“ от 2025 г.

Но не става дума само за компании и вечеринки. Тези връзки често прерастват в реална подкрепа. Партньорствата, създадени чрез доброволчество, са по-устойчиви – хората си вярват повече, защото са били заедно в ситуация, в която няма печалба, само чисто човешка доброта. Децата и младежите, участвали в доброволчески дейности, развиват умения за работа в екип, а възрастните усещат по-силно принадлежност към квартала или града си.

Може би звуча малко емоционално, но когато съм работила рамо до рамо с непознати по доброволчески проекти, усещането наистина е като в голяма фамилия. Социалната изолация е един от най-големите „убийци“ на щастието в модерните градски общества, а доброволчеството работи срещу нея. Ако често се чувстваш сам, участването в доброволческа кауза може да обърне живота ти с главата надолу – в добрия смисъл, разбира се.

  • Една проста съботна инициатива по почистване на квартала може да ти донесе двама-трима нови приятели и идеи за бъдещи проекти.
  • Ако имаш деца, покажи им значението на доброволчеството – обикновено така общуват с различни групи хора и се учат на емпатия.
  • Доброволческите кампании по време на кризи – като големи наводнения или пандемии – обединяват общностите по-силно от всеки празник.

Силните социални връзки чрез доброволчество се превръщат в естествена антистресова защита и подкрепа в трудни моменти.

Практични съвети: Как да започнеш с доброволчеството и да избегнеш прегаряне

Често хората се колебаят откъде да започнат. Истината е, че не съществува „правилен“ път към доброволчеството – не е нужно да се записваш в голяма организация или да даряваш по 10 часа всяка седмица. Най-хубавото е, че можеш да избираш това, което те вдъхновява. Харесваш животни? Потърси местни приюти. Имаш сръчности и обичаш да ремонтираш или майсториш? Групи за помощ в жилищни блокове ще се зарадват на уменията ти. Обичаш да готвиш? Провери дали пенсионерски клубове имат нужда от храна или подкрепа.

Ето няколко практични стъпки:

  1. Разбери колко време можеш да отделиш. Не се изкушавай да обещаваш повече, отколкото ще можеш да спазиш. Началото с един час седмично е страхотно.
  2. Свържи се с местни организации или клубове – най-добре е да избереш нещо, в което вярваш. В Пловдив има чудесни примери за младежки клубове, устойчиви инициативи, каузи за опазване на културното наследство или екологични кампании.
  3. Не се притеснявай, ако първата ти инициатива не ти хареса – изпробвай различни неща, за да откриеш онова, което отговаря на интересите ти.
  4. Говори с близки и приятели – може да откриеш, че и те имат желание да се присъединят, а заедно всичко е по-забавно.
  5. Следвай темпото си и не се обвинявай, ако имаш нужда от почивка. Доброволчеството трябва да е вдъхновяващо преживяване, не непосилен ангажимент.

Не забравяй, че прекаленото натоварване може да доведе до прегаряне – ако започнеш да усещаш умора и липса на мотивация, временно забави темпото или потърси друга кауза.

Доброволчеството никога не е надпревара – една малка крачка има потенциала да промени живот, дори ако този живот е само един.

Истински истории: Как доброволчеството промени съдби близо до нас

Истински истории: Как доброволчеството промени съдби близо до нас

В Пловдив всяка година се организират над 600 доброволчески инициативи и броят им расте. Ще ви разкажа за няколко вдъхновяващи примера, които познавам отблизо.

Мая е архитект, която реши да посвети свободното си време на рисуването на детски стаи в социалните домове. Започнала сама, много бързо привлякла още хора. Сега, малко повече от две години по-късно, десетки доброволци всяка събота преобразяват помещения и даряват творчество и цвят на стотици деца. Един от най-емоционалните ѝ моменти е, когато едно осемгодишно момиченце я прегърнало и попитало: „Мога ли да спя с тези слънца на стената всяка нощ?“

Кирил е пенсионер, чийто живот се променя тотално след загубата на съпругата му. Първите месеци били мъчително самотни, докато не се включил в доброволческата група „Имам приятел“. Заедно с други възрастни хора правят компания на лежащо болни пенсионери, четат им книги или просто разговарят по телефона. Самият той казва: „Доброволчеството ме спаси. Не само открих нови приятели, но намерих смисъл – животът ми отново е пълен.“

Клубове в Пловдив като „Заедно за природата“ всяка пролет събират десетки ученици и младежи, които заедно почистват Марица и околните поляни. Много от тези млади хора после сами инициират свои акции. Проучвания показват, че децата, включени в доброволчески инициативи, развиват повече самочувствие и по-малко проблеми с адаптацията в училище.

Всички тези хора – независимо от възрастта, професията или миналото си – споделят едно: доброволчеството променя не само средата, но и вътрешния свят на участващите. Не е нужно да си герой, за да сториш нещо добро. Понякога точно малките жестове водят до големи промени.