Разбиране на кишечната флора
Коя нищо не се сещаше за кишечната флора? Моята мълчалива, но работеща стража на здравето. Тя е дом за милиарди добри и лоши бактерии, които играят важна роля в общото ни здраве. Балансът между добрите и лошите бактерии е ключов за поддържане на здрава кишечна функция.
Вечерта, докато Арчи - моят папагал тихичко цвъркаше, а Бела - моята котка учтиво гладеше стъпалата ми, започнах да чета за този магически свят, съществуващ в нас.
Влиянието на диетата върху кишечната флора
Питате се как може да впечатлите кишечните си бактерии? Очевидно, с хранене. Е, все пак храната, която консумираме, е главният източник на енергия за бактериите в нашите черва. Здравословната диета, богата на всичко хубаво - фибри, протеини, микро и макроелементи, както и здравословни мазнини, се бори като воин срещу лошите бактерии.
Храненето и децата
Виолета и Георги, моите деца, не винаги искат да ядат зеленчуци, знаете ли какво имам предвид. Сред всякаквите съвети и номера, които съм опитала, е да приготвям ястията така, че да бъдат и здравословни, и вкусни у дома. Например, пържените картофи може да бъдат заменени с печени броколи или карфиол със сирене. Семеен проект като приготвяне на здравословен обяд или вечеря едва ли само глези кишечните ни бактерии, а същевременно помага и за заздравяване на връзките между всички нас като семейство.
Важността на хидратацията
Дълго време обръщах много малко внимание на количеството вода, което пия през деня. Но днес вече знам, че тя е още един ключ към здрава кишечна флора. Водата помага за хидратацията на червата и поддържа здравата кишечна функция. Запомних лесен начин да проверя дали пия достатъчно вода - ако мочата ми е светло жълта, тогава съм на прав път.
Поддържане на активен начин на живот
Поддържането на активен начин на живот не само подпомага общото ни здраве, но и помага за подобряване на кишечната функция. Физическата активност помага за поддържането на кръвната циркулация и стимулира кишечната перисталтика. Така че, кога се чудите дали да излезете за разходка или не, помислете и за кишечниците си бактерии.
Регулиране на стреса
С течение на времето съм установила връзката между стреса и кишечната функция. Дори и малко количество стрес може да промени екосистемата на червата. Балансираното ежедневие и намирането на начини за справяне със стреса могат да помогнат за поддържането на здрава кишечна функция. Дори и 5-минутна сесия йога или медитация могат да направят чудеса за червата.
Играйте с децата си
Животът е толкова по-труден, когато трябва да се справяме и с работата, и с дома, и с децата. Обаче, времето, прекарано с децата, е момент, изпълнен с радост и спокойствие. Виолета и Георги са моят източник на щастие и мила доза стрес. Играейки с тях, не само разгръщам своята детска страна, но и се справям със стреса от ежедневието.
Сън
Независимо от стремежите ни и непрестанното ни движение напред, трябва да помним, че добрата нощна почивка е от съществено значение за здравето ни. Качественият сън помага на тялото да се възстанови от дневните усилия и също така подпомага работата на кишечната флора. Така че, както папагалът ми Арчи обича да казва: "Ранна легналка и рано ставащ, здраве, богатство и ум набавя".
Пробиотици и пребиотици
Малко еднообразно би било, да не говорим и за пробиотиците и пребиотиците, които точно подпомагат добрата кишечна флора. Пробиотиците са добри бактерии, които помагат на червата, докато пребиотиците са недъвнещи храни, които тези бактерии обичат. Добрата новина е, че и двата типа могат да се намерят в ежедневната диета.
Всеки е различен
Нещо, което ми е станало ясно, е че всички имаме различна кишечна флора и затова няма универсална диета или начин на живот, който ще работи за всички. Най-важното е да слушаме тялото си и да откриваме какво най-много го подкрепя.